बाहुनहरुको दिग्दारलाग्दो बिगबिगी

हाम्रा नेवार ब्रम्हु पण्डितहरु हज्जारौ वर्षदेखि जजमानी गरेका छन। तर तिनले जजमानलाइ दु:ख कहिल्यै दिएनन । अचेल हाम्रो काठमाण्डुमा खस-बाहुन पण्डितहरु अचाक्लि बढेको छ । तिनका कारणले जनताहरु विशेष गरेर पशुपति क्षेत्रका सर्वसाधारण जनता कसरी दिक्दार बन्दैछन , लु यो वास्तविक अनुभव र विचार सुन्नुहोस –

मेरो घर पशुपति नजिकै पर्छ, हिजो बिहान म दुध किन्न निस्कंदा मेरो घर अगाडी जम्मा भएका कथित बाहुनहरुले मलाई घेरा हाले र सोधे कहाँ जाने हो श्राद्ध गर्ने हो कि बाहुन चाहिन्छ कि भनेर, ए बा के आपद आइलागेको यो, के म आफ्नो घर बाहिर पनि निस्कन नपाउने ? अनि पशुपतिकै स्थानीय बासिन्दालाई नचिन्ने ति कस्ता बाहुन हुन्, कहांबाट आएका हुन् अचम्मकै कुरो होइन र ? नपत्याए भोलि बिहान भुवनेश्वरी अगाडी गौशाला र जयबागेश्वरी जाने चोकमा आउनुहोस, तपाईलाई ति बाहुनहरुले त्यस्तै हैरान पार्नेछन्, झन् आज भोलि त सोह्रश्राद्ध कुरै गर्न परेन, होइन किन यस्तो बिकृति आएको होला यो पशुपतिमा, आरामसंग बाग्मती किनारमा गएर बस्नु नि, श्राद्ध गर्ने मान्छे आफैं आइहाल्छन नि बाहुन खोज्दै खोज्दै, विकास कोषले पनि के हेरेर बस्छ कुन्नि, यसरि पशुपतिको बेइज्जत गर्न किन दिएको होला, बुझी नसक्नु नै छ भन्या, कहिले समाप्त होला यो बिकृतिको अनि समुन्नत होला पशुपति वरिपरिको बाताबरणको, जय होस्, सद्बुद्धि आओस सबैमा, जय पशुपतिनाथ !

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: