राजदूतले दिए नक्कली पत्रकारबिरुद्ध उजुरी

inShare1 Comments
पेरिस । आफूलाई पत्रकार दाबी गर्ने एक व्यक्तिले अनलाइन पत्रिकामा जथाभावी लेखेर सार्वजनिक गर्न थालेपछि फ्रान्सस्थित नेपाली राजदूत मोहनकृष्ण श्रेष्ठले पे्रस काउन्सिल नेपालमा उजुरी दिनुभएको छ। राजदूत श्रेष्ठले पे्रस काउन्सिलमा दिनुभएको उजुरीअनुसार त्यसरी नेपाली राजदूत र राजदूतावासलाई बद्नाम गर्न नियोजित रूपमा सक्रिय व्यक्ति ददि सापकोटा हुन् र उनी केही वर्षअघि शरणार्थी बनेर पेरिस प्रवेश गरेका थिए। पे्रस काउन्सिल सूत्रबाट
प्राप्त जानकारीअनुसार काउन्सिलमा दिएको उजुरीमा लेखिएको छ, ‘ददिराम सापकोटाले अनलाइन ब्लग चलाइराखेको र निजले गत वर्षको अगस्टदेखि राजदूतावास तथा दूतावास परिवारबाट सम्पादन भइआएका कामकारबाही तथा सामाजिक क्रियाकलापहरूका सम्बन्धमा अवाञ्छित प्रचारबाजी गरिराखेका छन्।’ ‘निजले आफू र आफ्नी पत्नीको तस्बिरहरू बिनाइजाजत ब्लगमा राखेको, राजदूतावास र नियोगको छापसमेत भएको पत्र पनि बिनाइजाजत ब्लगमा राखी नियोगप्रमुख तथा परिवारका सदस्यको चरित्रहत्या गरी कुत्सित मनसायले अभियान नै चलाएकोले निजलाई आवश्यक कारबाही गरिपाऊँ,’ उजुरीमा भनिएको छ।
नेपालस्थित परराष्ट्र मन्त्रालय सूत्रले जनाएअनुसार ददि सापकोटा नामक व्यक्ति फ्रान्सस्थित नेपाली राजदूतावास र राजदूत मोहनकृष्ण श्रेष्ठविरुद्ध विगत डेढ वर्षदेखि नै आश्चर्यजनक ढङ्गले सक्रिय रहिआएका छन्। राजदूतका रूपमा श्रेष्ठ फ्रान्स पुगेदेखि नै राजदूतावासविरुद्ध ददि सक्रिय हुनुका पछाडि गम्भीर कारण भएको परराष्ट्रका अधिकारीहरूले पत्ता लगाएका छन्। जानकारीअनुसार मोहनकृष्ण राजदूत भएर जानुअघि त्यहाँ कार्यवाहक राजदूतका रूपमा जीवनप्रकाश श्रेष्ठ काम गर्दै थिए र जीवनसँग ददिको विशेष सम्बन्ध थियो। पेरिसमा रहेका बंगलादेशी नागरिकलाई नेपाली पासपोर्ट उपलब्ध गराउने धन्दा ददि र जीवनको टोलीले गर्ने गरेको सूचना परराष्ट्र मन्त्रालयको उच्च तहमा आइपुगेको छ। ददि सापकोटाले बंगलादेशी नागरिक खोज्ने र जीवनप्रकाशले प्रतिव्यक्ति रु. दश लाखसम्म लिई नेपाली पासपोर्ट उपलब्ध गराउने, त्यसबापत प्राप्त रकम जीवन र ददिले बाँडचुँड गरी लिने गरेको जानकारी परराष्ट्र मन्त्रालयका अधिकारीहरूले पाएका छन्। यस किसिमको धन्दाबाट जीवन र ददिको टोलीले लाखौँ आम्दानी गर्ने गरेको, तर मोहनकृष्ण श्रेष्ठ राजदूत भएर गएपछि उक्त धन्दा बन्द भएकोले उनीहरू छटपटिएको बताइन्छ। ददिको प्रचार सामग्री मोहनकृष्ण श्रेष्ठलाई फ्रान्सबाट खेद्ने अभिप्रायबाट पे्ररित रहनुले पनि दालमा केही कालो भएको सङ्केत गर्दछ। गत महिना पूर्व श्री ५ महाराजाधिराज ज्ञानेन्द्र फ्रान्स भ्रमणमा जानुहुँदा राजदूत मोहनकृष्ण श्रेष्ठ ग्रिसका राष्ट्रपतिसमक्ष आफ्नो ओहोदाको प्रमाणपत्र पे्रस गर्न १८ जुलाईका दिन एथेन्सतर्फ जानुभएको थियो। राजदूत श्रेष्ठ फ्रान्समै नभएको तथ्य जाहेर हुँदाहुँदै पनि ददि सापकोटाले आफ्नो ब्लगमा राजाको स्वागत गर्न राजदूत श्रेष्ठ पेरिसको चाल्से डे गल एयरपोर्टमा गएको भनी लेखेका थिए। सापकोटाबाट यसप्रकारको प्रचार हुनुका पछाडि राजदूत श्रेष्ठलाई बर्बाद नै गर्ने नियत रहेको बुझिन्छ। यसबाट सापकोटा राजदूतप्रति कतिसम्म पूर्वाग्रह राख्छन् र उनी राजदूतविरुद्ध नियतबस दुष्प्रचारमा जुटेका छन् भन्ने स्पष्ट भएको छ। स्मरणीय छ, ददि सापकोटा र जीवनप्रकाश श्रेष्ठबीचको ‘घनिष्टता’ भने अहिले पनि कायम छ। राजदूत श्रेष्ठले ददि सापकोटामाथि कारबाहीको माग गर्दै दिएको उजुरीमा प्रेस काउन्सिलले कसरी कारबाही गर्न सक्ला, यो प्रतीक्षाको विषय बनेको छ।
–नवीन उप्रेती

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: