भगौडा प्राध्यापकहरु…

एक जना सहप्राध्यापक : जसले ५ बर्ष अध्ययन बिदा अवधिमा क्रमश १५ लाख ७५ हजार ६ सय रुपैया अध्ययन बिदाको बहानामा विश्वबिद्यालयको ढुकुटीबाट लिन्छन् र अन्तिममा उतै फरार हुन्छन्। यसरी फरार हुने भगौडा कथित प्राज्ञिक वर्गको संख्या विश्वविद्यालयले गरेको अनुमान अर्थात् वार्षिक ५० को हाराहारीमा मात्रै हुने हो भने पनि यसबाट राष्ट्रलाई करिब ७८ करोड ७८ लाख आर्थिक क्षति भइरहेको छ। अध्ययन बिदामा बिदेश पलायन हुनेको यो संख्या ३ सय भन्दा बढी रहेको त्रिभुवन विश्वविद्यालय स्रोत बताउछ। यस अर्थमा ५ वर्षे अध्यायन बिदा अवधिमा यस्ता भगौडाहरुले लिएको तलब भत्ता मात्रै ४ अर्ब ४२ करोड रुपैयाँ भन्दा बढी हुन्छ। अध्ययन बिदामा बस्ने प्राध्यापकहरुका लागि विश्वविद्यालयले यसरी अर्बौ लगानी गरेको छ। तर अध्ययन बिदा पछि उनीहरु न स्वदेश फर्किएका छन् न त विश्वबिद्यालयको सम्पर्कमै आएका छन्। अर्थात उनीहरु विदेशमै पलायन भइरहेका छन्।

कम्तिमा तिनीहरुलाई खोज्नुपर्छ मेरो देशले। विस्वविद्यालयमा प्राध्यापक भएको एउटा नेपालीको त्यो व्यवहारलाई उदांग पारिदिनुपर्छ देशले। जसले लुटेर खाने देश सिकायो तिनको अस्तित्वलाई चिरिदिनुपर्छ देशले। त्यो जहाँ रहोस् : ऊसँग असुल्नुपर्छ देशले स्वाभिमानको क्षति।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: