झर्ला र खाम्लाको राजनीति

शम्भु श्रेष्ठ
प्रमुख दलका नेताहरू देश र जनताप्रति जिम्मेवार भएनन् भन्ने कुरा उनीहरूको बालहठले देखाइरहेको छ। नेताहरूले आफ्नो बालहठ छाडेनन् भने भदौ २ गते हुने भनिएको प्रधानमन्त्रीको निर्वाचन पनि परिणाम शून्य नै हुनेछ। यसो हुनुको तर्क जे गरे पनि प्रमुख कारण भनेको नेताहरूको पदलोलुपता नै हो।
देश हाँक्ने नेताहरूको ‘भिजन’ पार्टी कार्यालयको आँगनभन्दा टाढा पुग्न नसक्नुको परिणाम अहिले नेपाली जनताले भोगिरहेका छन्। प्रधानमन्त्रीले भनेको कुरा मन्त्रीले, मन्त्रीले भनेका कुरा सचिवले र सचिवले भनेका कुरा कार्यालय सहायकले टेर्न छाडेका छन्। जताततै अराजकताको अवस्था सिर्जना हुँदैछ।
शान्ति सुरक्षाको अवस्था खस्कँदो छ। गृहमन्त्रालयले विज्ञप्ति निकालेर नेपाल अन्तर्राष्ट्रिय आतंकवादी समूहबाट मुक्त छ भने पनि जमिम साहको हत्याबाट त्यसको खण्डन भएको छ। शाहको हत्यामा प्रहरीको संलग्नताले सरकार नांगिएको छ। राजनीतिक अस्थिरताको फाइदा उठाएर अन्तर्राष्ट्रिय लागूऔषध, नक्कली नोट कारोबार गर्ने गिरोहको चलखेल बढेको छ। यस्ता गिरोहहरूको संरक्षण अरुले नभएर स्वयम् शान्ति सुरक्षाका ठेकेदार प्रहरीका उच्चस्तरीय हाकिमहरूले गरिरहेको हुँदा कुनै पनि बेला कोही पनि जमिम शाह बन्ने खतरा बढ्दो छ। गृहप्रवक्ता जयमुकुन्द खनालले त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको सुरक्षा अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुरूप भएको ढोल पनि पिटे पनि विमानस्थलभित्रै इन्डियन एयरलाइन्सको छुट्टै ‘चेकपोस्ट’ ले खनालको दाबीलाई धज्जी उडाइदिएको छ। यसबाहेक महँगीको कुरै छाडौं। आफ्ना छोराछोरीलाई पाल्न नसकेर एक महिलाले हालै कर्णाली नदीमा छोराछोरीसहित हामफालेर सामूहिक आत्महत्या गरेको समाचार प्रकाशमा आउँदासम्म सरकार संवेदनशील भएको देखिँदैन।
हुन त अहिले मुलुकमा सरकारै छैन भन्नेजस्तो स्थिति छ। कामचलाउ सरकारले हाइ काढेर दिन बिताइरहेको छ। नेपालीको महान चाड दशैं जनताको घर दैलोमा आउन धेरै दिन बाँकी छैन। यस्तो स्थितिमा जिम्मेवार पार्टीका नेताहरू एउटा सहमतिमा पुगेर मुलुकलाई निकास दिनु पर्नेमा आफ्नो स्वार्थका लागि जनतालाई प्रताडित बनाइरहेका छन्। यसको निकास भनेकै माओवादी नसच्चिँदासम्म वाम लोकतान्त्रिक गठबन्धनको संयुक्त सरकारको निरन्तरता नै हो। त्यसपछि सेना समायोजनलगायतका कुरामा माओवादी सहमत भयो भने मात्रै माओवादीसहितको अथवा माओवादीको नेतृत्वमा पनि राष्ट्रिय सरकार बन्ने वातावरण बन्न सक्छ। तर, नेकपा एमाले आफै अनिर्णयको बन्दी भएका कारण प्रचण्ड–पौडेल ‘झर्ला र खाम्ला’को राजनीतिमा झुन्डिएका छन्। अब एमाले जिम्मेवार पार्टी बनेर मुलुकलाई निकास दिने कि पशुपतिको साँढे बन्ने भन्ने कुरा आगामी भदौ ३ गते बस्ने केन्द्रीय कमिटीको बैठकले निर्धारण गर्नेछ।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: