जातीय आतङ्क

नेपाल मजदुर किसान पार्टीका अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छेले ठूला राजनीतिक दलले सङ्घीय राज्यको नाममा जातीय राज्य अगाडि सारेर मुलुकभर जातीय आतङ्क फैलाइरहेको बताएका छन् ।

प्रभात सार्वजनिक शैक्षिक गुठीद्वारा सञ्चालित प्रभात उच्च माध्यमिक विद्यालयको २८ औं वार्षिकोत्सव समारोहको बुधबार उदघाटन गर्दै उनले सङ्घीयताका नाममा जातीय सङ्घीय राज्य अगाडि सारेपछि गाउँगाउँमा अल्पमतमा परेका जातिहरू आतङ्कित भइरहेको बताए । जातीय राज्यको नारा अघि सारेपछि तराईबाट पहाडिया र अन्य क्षेत्रबाट अल्पमतमा परेका जातिहरू विस्थापित हुनु परेको बताउँदै उनले जातीय राज्य कार्यान्वयन भए मुलुकमा जातीय युद्ध मच्चिने बताए ।

बिजुक्छेले तीन ठूला दलले स्पष्ट दृष्टिकोण राखेमा र कुनै बाधा व्यवधान खडा नभए जेठ १४ गतेभित्र संविधान निर्माण हुन सक्ने बताए । संविधान नबने तीन ठूला दलकै कारण नबन्ने बताउँदै उनले माओवादीले सत्ताको लागि लडेको तर प्रमुख प्रतिपक्षको भूमिका निर्वाह गर्न नसकेको बताए ।

तीन राजनीतिक दलको उच्चस्तरीय संयन्त्र चिया खाएर गफ गर्ने थलो भएको आरोप लगाउँदै बिजुक्छेले संयन्त्रले जस्तोसुकै निर्णय गरे पनि त्यसले कानुनी मान्यता नपाउने बताए । संयन्त्रमा अन्य राजनीतिक दललाई समावेश गर्नुपर्ने कुनै अर्थ नरहेको स्पष्ट पार्दै अध्यक्ष बिजुक्छेले संयन्त्रमा गर्ने छलफल र निर्णय संसदमै हुनुपर्ने बताए ।

योग्यताको आधारमा माओवादी लडाकूको समायोजन हुनुपर्ने बताउँदै बिजुक्छेले लडाकूहरुलाई सिधै नेपाली सेनामा समायोजन गर्नु नहुने धारणा राखे ।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: