हप्तादिनभित्रै दोस्रो नेवाः गणराज्य घोषणा

११ पुस, एकीकृत नेकपा माओवादीले काठमाण्डौंसहित तीन जिल्लालाई नेवा गणराज्य घोषणा गरेको एक हप्ता नबित्दै बिभिन्न नेवार संघसंस्थाले दोस्रोपटक नेवाः गणराज्य घोषणा गरेका छन् । नेवा मंका खल संघर्ष समितीमा आवद्ध विभिन्न नेवार संघ संगठनहरुले दशरथ रंगशालामा बिशेष कार्यक्रम आयोजना गरी नेवाः गणराज्य घोषणा गरेका हुन् । उनीहरुले नेवाः राज्यको सिमानासँगै, गणराज्यको झण्डा र राष्ट्रिय गानसमेत सार्वजनिक गरेका छन् । नेवा मंका खल संघर्ष समितिमा एकीकृत नेकपा माओवादी, नेपाली काग्रेस, नेकपा एमाले लगाएत दलका नेवाः संगठन र अन्य नेवार संघ संस्थाहरु आवद्ध छन् ।

माओवादीले घोषणा गरेका गणराज्यको बिरोध अन्य दलले आफ्ना जातीय संगठनलाई त्यस्तै गणराज्य घोषणामा भने समर्थन गरेका छन् । रंगशालामा आयोजित सभामा हजारौं नेवाः समुदाय परम्परागत बाजागाजा, पहिरन र झाँकीसहीत उपस्थित भएका छन् ।

उनिहरुले माओबादी द्धारा घोषणा गरिएको स्वयत्त गणराज्यको बिरोध गरेका छन् ।

संघियता विरोधीलाई झापडः प्रकाश एकीकृत नेकपा माओवादीका उपाध्यक्ष नारायणकाजी श्रेष्ठ प्रकाशले नेवार समुदायले नेवाः स्वायत्त गणराज्य घोषणा गरेर संघियता विरोधी तत्वहरुलाई ठूलो झापड हानेको बताउनुभएको छ । विभिन्न ३४ नेवार जातीय संघ सस्थाले शनिबार राजधानीको त्रिपुरेश्वरस्थित दशरथ रंगशालामा आयोजना गरेको नेवाः स्वायत्त गणराज्य घोषणा कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै उपाध्यक्ष श्रेष्ठले घोषणा गरिएका स्वायत्त गणराज्यलाई कार्यान्वयन गर्न तोकिएकै समयमा संविधान बन्नुपर्ने बताउनुभयो । शान्ति प्रक्रियालाई तार्किक निष्कर्षमा नपुगे नयाँ संविधान बन्ने प्रक्रियमा खलल पुग्ने भन्दै उपाध्यक्ष श्रेष्ठले सामन्ती, केन्दि्रकृत, एकात्मक, निरंकुशवादीहरुलाई पाखा लगाउन स्वायत्त गणराज्य घोषणा कार्यक्रम देशैभर हुनुपर्ने बताउनुभयो । शान्ति र संविधान भन्दा सत्तालाई माया गर्नेहरुले देशका लागि केहि नगर्ने भन्दै उपाध्यक्ष श्रेष्ठले अन्तरिम संविधानको मर्म अनुसार नै आफ्नो पार्टीले पनि देशका विभिन्न भागमा स्वायत्त गणराज्य घोषणा गरेको दावी गर्नुभयो । उहांले सबै उत्पिडित र शोषित जनताहरु आफ्नो हकअधिकारका लागि यसरी नै एकजुट भएर अघि बढ्न पनि आग्रह गर्नुभयो ।

नेवाः स्वायत्त गणराज्य जिन्दाबाद

newanewa1newa2newa4newa-5newa-7बसन्तपुर । आन्दोलनरत एनेकपा (माओवादीं) बुधवाः नेवाः व ताम्सालिङ स्वयात्त गणराज्यया घोषणा याःगु दु । येँया बसन्पुली जूगु ज्याझ्वलय् माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्डं’ नेवाः स्वायत्त गणराज्यया घोषणा यानादीगु खसाः नुवाकोटया ककनि गाविसया रानीपौवाय् याःगु ज्याझ्वलय् माओवादी उपाध्यक्ष नापं संयुक्त जनआन्दोलन समितिया संयोजक डा. बाबुराम भट्टराईं ताम्सालिङ स्वायत्त गणराज्यया घोषणा यानादीगु खः ।

नेवाः स्वयात्त गणराज्य घोषणा यानादिसें माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डं संघीयता विरुद्ध सुनां नं ज्य याःसा समानान्तर सरकार गठन यायेगु ख्याच्वः बियादिल । वयेकलं अज्याःगु समानान्तर सरकार घोषणायात नं सुनां नं पने मफइगु दाबी यानादिल । वयेकलं गणराज्य घोषणा ज्याझ्वः शान्ति सम्झौता, अन्तरिम संविधान, जनयुद्ध व जनआन्दोलनया भावना कथं जूगु धयादिसें गणराज्य घोषणा विरुद्ध न्ववाइपिंसं शान्ति सम्झौता स्यंकेत कुतः यानाच्वंगु जूगु द्वपं बियादिल ।

ज्याझ्वलय् वयेकलं संघीय व्यवस्थां दक्वसिंया प्रतिनिधित्व सुनिश्चित याइगु धयादिसें संघीयतायात समावेशी व समानुपातिक सिद्धान्त कथं यंकेमाःगु धयादिल । नापं वयेकलं आः स्थानीय जल, जंगल व जमिनया हकदार स्थानीय जनताय् हे जुइगु धयादिसें निस व पीदँया प्रतिगामी राज्य व्यवस्थां उत्पीडनय् लाकूगु जनताया निंतिं राजनीतिक अग्राधिकारया व्यवस्था यायेमाःगु पक्षय् माओवादी दुगु धयादिल ।

अथेहे बुधवाः हे माओवादीं नुवाकोटया रानीपौवाय् याःगु ज्याझ्वलय् ताम्सालिङ गणराज्यया घोषणा यानादिसें उपाध्यक्ष भट्टराईं माओवादीं जनताया पक्षय् संविधान च्वयेत संघर्ष यानाच्वंगु धयादिसें दक्वं जनतां थःगु हक अधिकार कायम मयातल्ले माओवादीं आन्दोलन यानाच्वनीगु धयादिल ।

नेपाल मंडल

समाचारलाई नेपाल भाषामा नै राखिएको छ, निकै पाठकपत्रलाई सम्मान गर्दै समाचार नेपाली भाषामा पनि संपादक

बसन्तपुर । आज माओवादीले काठमाण्डौको बसन्तपुमा बिभिन्न कार्यक्रमहरुका साथ नेवाः स्वायत्त गणराज्य घोषणा गरेको छ। यस अवसरमा माओवादीका अधिकासं नेताहरु नेवारी पोशाकमा देखिएका थिए। माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले सुकुण्डामा बत्ति बालेर समारोहको शुरुवात गरेको थियो।

उक्त समारोहमा माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले ‘कसैले संघीयता विरुद्ध जाने साहस गरेमा समानान्तर सरकार गठन गर्ने चेतावनी दिएका छन् । प्रचण्डका अनुसार गणराज्य घोषणा कार्यक्रम शान्ति सम्झौता, अन्तरिम संविधान, जन आन्दोलनको मर्म र जनयुद्धको भावना अनुसार भएको ले यसलाई कसैले रोक्न नसक्ने बताए। गणराज्य घोषणा कार्यक्रम विरुद्ध बोल्नेहरु शान्ति सम्झौताका लागि खतरा भएको आरोप लगाए । स्वायत्त गणराज्य घोषणा कार्यक्रम स्वाधिन र स्वतन्त्र नेपाल बनाउने अभियानको शुरुवात भएको समेत प्रष्ट पारे।

माओवादीले हाल सम्म नेवा, ताम्सालिङ, भेरी-कर्णाली, सेती-महाकाली, भोटे-लामा, लिम्बूवान, कोचिला, थारुवान, शेर्पा, किराँत गणराज्य घोषणा गरिसकेको

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: