लडाकुको भत्तामा मोज

चार हजारमाथि लडाकुहरुले अस्थायी शिविर त्यागिसकेका भए पनि कमाण्डरहरुले शिविर त्याग्ने सबै लडाकुको रकम बुझेर आफ्नो खल्ती भर्ने गरेका स्रोतको भनाई छ। एक जना लडाकुलार्इं सरकारले मासिक ५ हजार तलव र अस्थायी शिविरको दुरी अनुसार दैनिक भरण/पोषण भत्तावापत ७२ रुपियाँ देखि १ सय १० रुपैयाँसम्म उपलब्ध गराउँदै आएको छ।
लडाकुका लागि मासिक तलब मात्र ९७ करोड ८८ लाख ५ हजार राज्य कोषबाट निकासा हुन्छ। दुरी अनुसार दिइने भरण/पोषण भत्तामध्ये घटी/बढीलाई मिलाएर औसत ७६ रुपैयाँका दरले हिसाब गर्ने हो भने दैनिक १५ लाख २७ हजार ६ रुपियाँ र मासिक ४५ करोड ८१ लाख १ सय रुपैयाँ लडाकुलाई जाने गरेको छ। सरकारले अस्थायी शिविरमा बसेका लडाकुलाई पठाएको रकम माओवादी शीर्ष नेताले लेबीका रुपमा लिएर त्यही रकम आफूले खर्च गरी मोटाउने गरेका छन्।
शिविरमा गएको रकम हिनामिना भएको पत्ता लागेपछि केही समयअघि सरकारले प्रत्येक लडाकुको व्यक्ति खातामा रकम दिने निर्णय गरेको थियो। सरकारको त्यो निर्णय मान्य नहुने बताएका थिए, माआवादी नेता र लडाकुका कमाण्डरहरुले। लडाकुको व्यक्तिगत खातामा रकम हाली दिएमा आफूले मनोमानी गर्न नपाउने भएकाले उनीहरुको यस्तो भनाइ आएको जानकारहरु बताउँछन्।
यति मात्र होइन, शिविरमा रहेका ४ हजार ८ जना अयोग्य लडाकुलाई बाहिर निकाल्न संयुक्त राष्ट्रसंघीय मिसन (अनमिन) ले बारम्बार दबाब दिँदै आएको छ।
सरकारले करिब एक महिनाअघि शिविरमा रहेका अयोग्य लडाकुलाई हटाउने प्रक्रिया अघि बढाएको थियो। तर, माओवादी असहयोगका कारण सरकारी मिसन सफल हुन सकेन। अयोग्य लडाकु हटाउने सरकारी प्रयास जारी छ। यद्यपि लडाकु बैठकले संविधान निमार्ण नभई शिविरबाट अयोग्य लडाकु पनि नहट्ने, समायोजन प्रक्रियामा पनि सहमत नहुने गोप्य निर्णय गरेबाट राजनीतिक क्षितिजको कुइरो तत्काल हटने सम्भावना न्यून छ। विशेष समितिका एक सदस्यका भनाइमा आगामी बैठकमा समितिको निर्देशन उल्लंघन गर्दै आफूखुसी निर्णय गरी छाडा भएका लडाकुहरुलाई राजनीतिक लगाम लगाउने विषयमा गम्भीर कुराकानी हुनेछ।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: